Z przyjemności informujemy, że w dniu 31 marca 2025 r. została zawarta umowa między Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a Podkarpackim Centrum Innowacji Sp. z o.o. o współpracy w zakresie organizacji i prowadzenia Sektorowej Rady do spraw Kompetencji – Przemysł lotniczy.
Podkarpackie Centrum Innowacji jako podmiot prowadzący w/w Radę wraz z instytucjami współpracującymi, tj. Stowarzyszeniem Polskiego Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, rozpoczyna realizację zadań Rady obejmujących m.in.:
- analizę potrzeb kompetencyjnych w sektorze,
- opracowywanie rekomendacji dotyczących kształcenia i szkolenia zawodowego,
- monitorowanie zmian w sektorze oraz ich wpływu na wymagane kompetencje,
- upowszechnianie informacji na temat potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w sektorze,
- inicjowanie współpracy przedsiębiorców z uczelniami oraz podmiotami, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w celu zintegrowania edukacji i pracodawców.
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.