zaproszenie na stoisko MSPO - Instytut Lotnictwa

W dniach 3-6 września 2024 roku w Kielcach odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). Obecność na targach będzie wyjątkową okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w dziedzinie bezpieczeństwa i innowacji dla branży zbrojeniowej. Oferta Instytutu zostanie zaprezentowana na stoisku nr 65 w hali D oraz na zewnętrznej ekspozycji.

– W tym roku koncentrujemy się na nowatorskich rozwiązaniach, które powstają w naszym Instytucie kompleksowo – od idei do testów lotnych. Szczególną uwagę poświęcamy technologiom rakietowym, wynikającym z wieloletnich doświadczeń i realizacji zaawansowanych projektów badawczo-rozwojowych. Nasze rozwiązania są technologiami na różnym poziomie gotowości technologicznej, do których rozwoju poszukujemy partnerów przemysłowych – mówi dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K oraz silniki rakietowe i satelitarne w Kielcach

Wśród produktów, które Instytut zaprezentuje w Kielcach będzie model inżynieryjny rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K, która w lipcu br. osiągnęła linię kosmosu (więcej o rakiecie, film ze startu). Udany test lotny przeprowadzony podczas zagranicznej misji potwierdził, że Instytut jest zdolny do projektowania, wykonania i testowania komponentów rakietowych na najwyższym poziomie. Wśród nich jest m.in. zaprojektowania i wykonana w Instytucie kompozytowa głowica rakiety BURSZTYN 2K, która została odzyskana z kosmicznego lotu.. Dodatkowo, na stoisku zaprezentujemy model  silnika na stały materiał pędny do manewrów orbitalnych, który może służyć zarówno do deorbitacji, jak i innych manewrów w kosmosie, stanowiąc tym samym ofertę dla instytucji i wojsk ds. przestrzeni kosmicznej. Na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej (B-79),oprócz komponentów rakiety Bursztyn pokazane zostaną moduł napędu satelitarnego POLON oraz budzący duże zainteresowanie międzynarodowe  silnik GRACE który może być zastosowany w zarówno w rakietach jak i satelitach (dowiedz się więcej).

Wirująca detonacja – nowość na MSPO

Oprócz przetestowanych technologii jak rakieta BURSTZYN lub silniki rakietowe, na targach zaprezentujemy również koncepcje inżynierskie na wczesnym etapie rozwoju technologicznego. Jednym z nich będzie demonstrator technologii pocisku z innowacyjnym silnikiem strumieniowym wykorzystującym zjawisko wirującej detonacji, który może osiągać prędkości naddźwiękowe. To pionierska technologia, która rozwijana jest przez niewiele krajów na świecie. Instytut posiada 15-letnie doświadczenie w pracach badawczo-rozwojowych nad silnikami z wirującą detonacją (RDE – Rotating Detonation Engine). Silnik RDE, wykorzystujący zjawisko wirującej detonacji, będzie również można zobaczyć na stoisku Instytutu podczas MSPO. Silnik, który miałby napędzać pocisk, ma również inne zastosowania, w przemyśle lotniczym, kosmicznym i zbrojeniowym. Trwające prace badawczo-rozwojowe przynoszą co raz lepsze wyniki.

– Chcemy pokazać tę technologię światu, bo jej rozwój i wykorzystanie w branży zarówno cywilnej, jak i wojskowej może zrewolucjonizować przyszłość. Istotne jest dla nas, aby takie technologie powstawały w ścisłym partnerstwie zarówno z odbiorcą końcowym (np. z armią), jak i przemysłem – dodaje dyrektor Paweł Stężycki.   

Wyrzutnia WR-2 na zewnętrznej ekspozycji

Na zewnętrznej przestrzeni targowej wystawiona będzie mobilna wyrzutnia rakietowa WR-2 wraz z rakietą Bursztyn, zaprojektowana przez inżynierów Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa dla celów misji rakiety BURSZTYN 2K. Została ona kilkukrotnie już przetestowana, w tym również podczas zagranicznych misji kosmicznych. Jej cechą szczególną jest łatwość konfiguracji i jej optymalizacji pod wymagania misji. Konstrukcja jest w stanie obsłużyć rakietę o masie do 3000 kg i maksymalnym ciągu blisko 80 kN. Mieści się ona także w standardowym kontenerze. Wyrzutnia to zarówno gotowy produkt, jak i wiedza i umiejętności inżynierów Instytutu do zaprojektowania podobnych rozwiązań, zgodnych z wymaganiami użytkownika końcowego. Podczas MSPO planowane są również pokazy podnoszenia ramienia wyrzutni.

Wydarzenia towarzyszące

W ramach MSPO, 3 września 2024 o godzinie 13:00 na stoisku Instytutu (D-56) odbędzie się podpisanie umowy trójstronnej pomiędzy Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa, Hanwha Aerospace Europe oraz Changwon National University. Wstęp wolny.

5 września 2024 w godz. 10:30-12:00 w hali konferencyjnej G3 odbędzie się wydarzenie pt. „Realne możliwości polskiego sektora kosmiczno-rakietowego. Jak animować rozwój?” organizowane wspólnie przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Polską Agencją Kosmiczną. Podczas spotkania będzie można posłuchać o rakiecie BURSZTYN 2K, jej starcie oraz technologiach ją tworzących. Prowadzone będą także rozmowy z udziałem zaproszonych ekspertów na temat perspektyw rozwoju nowych technologii i wykorzystania obecnie posiadanych w dziedzinie obronności. Wstęp wolny.

Tuż po tym spotkaniu w godz. 12:00-15:00 odbędzie się spotkanie matchmakingowe pt. „Ekonomia cyrkularna i zrównoważona mobilność – innowacyjne materiały, napędy i źródła energii”, na które zapraszają Branżowe Punkty Kontaktowe „Inteligentna i Czysta Mobilność” oraz „Zrównoważona Gospodarka”. Udział w spotkaniu będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, prezentacji innowacji w zakresie napędów, źródeł energii i materiałów. To szansa na zdobycie wiedzy z zakresu pozyskania finansowania w ramach programu Horyzont Europa i nawiązania kontaktów do realizacji wspólnych przedsięwzięć. Rejestracja na wydarzenie oraz wzór prezentacji do sesji pitchingowej znajdują się pod tym adresem.

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

Podziel się wpisem