MaiaSpace, dynamicznie rozwijająca się firma sektora kosmicznego, która tworzy konkurencyjne, innowacyjne i zaprojektowane z myślą o środowisku rozwiązania w zakresie wynoszenia i mobilności orbitalnej, ogłosiła zawarcie wielostronnej umowy z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa (Łukasiewicz – ILOT) oraz Thaliana Space. Przedmiotem porozumienia jest opracowanie i dostarczenie innowacyjnych silników na ciekłe materiały pędne dla członu manewrowego (kick‑stage) orbitalnej rakiety MaiaSpace – pierwszej w Europie, której pierwszy stopień będzie odzyskiwany po pionowym lądowaniu na barce morskiej.
Nowo zakontraktowane silniki, o ciągu 420 N każdy, wykorzystujące 98 % nadtlenek wodoru jako utleniacz, bazują na osiągnięciach projektów GRACE 1 i GRACE 2 finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), zarządzanych przez Łukasiewicz – ILOT, jak również inwestycjach własnych. Stosowane w wiązkach, będą zasilać manewrowy człon Colibri (kick‑stage) rakiety MaiaSpace, zapewniając zwiększenie osiągów oraz precyzyjne umieszczanie ładunków na docelowych orbitach, a tym samym najwyższy poziom obsługi klienta. Wybór tego napędu podkreśla zaangażowanie MaiaSpace w przyspieszanie innowacji i rozwój technologii dla bardziej wydajnych i przyjaznych środowisku misji kosmicznych.
W oparciu o doświadczenia z programu GRACE, Łukasiewicz – ILOT odpowiada za dopracowanie wersji lotnej silnika oraz przeprowadzenie testów gorących, tak aby spełniał rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa, osiągów i ochrony środowiska stawiane przez sektor kosmiczny. Zakres prac obejmuje również wykorzystanie nowego, należącego do Instytutu ośrodka badań napędów kosmicznych w warunkach próżniowych.
Thaliana Space odegra strategiczną rolę w obszarze produkcji oraz dostarczeniu silników. Umowa stanowi kluczowy kamień milowy dla spółki, odzwierciedlając jej dążenie do rozwoju najnowocześniejszych technologii silników rakietowych na rynku komercyjnym.
Dyrektor generalny MaiaSpace, Yohann Leroy, stwierdził:
„Bardzo cieszy nas współpraca z polskimi partnerami: Łukasiewicz – ILOT i Thaliana Space, dzięki której pozyskujemy konkurencyjne, innowacyjne i bardziej przyjazne środowisku rozwiązania napędowe dla członu Colibri naszej rakiety nośnej. Taki napęd jest kluczowy, by zwiększyć ogólne osiągi naszej rakiety, uzyskać elastyczność potrzebną do osiągania precyzyjnych i dostosowanych orbit, a w przyszłości, wspólnie z partnerami, odpowiedzieć na potrzeby rosnącego rynku usług orbitalnych”.
Dr inż. Sylwester Wyka, p.o. Dyrektora Łukasiewicz – ILOT, podkreślił:
„Rozwój i komercjalizacja ekologicznych systemów napędowych leżą u podstaw naszej misji wspierania technologii kosmicznych. Jesteśmy przekonany, że opracowany silnik spełni wymagania i stanie się filarem zrównoważonego transportu w przestrzeni kosmicznej. Ta współpraca opiera się na doskonałym modelu biznesowym, który tworzy solidne fundamenty sukcesu dwóch obiecujących europejskich start‑upów – MaiaSpace i Thaliana Space”.
Błażej Marciniak, prezes Thaliana Space, dodał:
„To porozumienie to ważny krok naprzód dla Thaliana Space w miarę naszego dalszego rozwoju na rynku technologii kosmicznych. Bliska współpraca z MaiaSpace oraz wykorzystanie sprawdzonych kompetencji badawczych ILOT pozwolą nam wykorzystać nasze doświadczenie w dziedzinie napędów do dostarczania niezawodnych i zrównoważonych rozwiązań odpowiadających na zmieniające się potrzeby branży”.
MaiaSpace to wschodzący gracz globalnego sektora kosmicznego, projektujący, produkujący, komercjalizujący i operujący pierwszą w Europie małą rakietą nośną, która ma pierwszy stopień wielokrotnego użytku. Napędzana ciekłym tlenem i bio‑metanem, konstrukcja MaiaSpace – której komercyjne loty zaplanowano od 2026 r. – może wynieść do 4000 kg na niską orbitę okołoziemską, w zależności od wariantu (jednorazowy lub wielokrotnego użytku) i zastosowania członu Colibri.
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa to czołowa polska jednostka badawcza w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki, znana z kompetencji w zakresie napędów kosmicznych, inżynierii materiałowej i zaawansowanych technologii lotniczych.
Thaliana Space, start‑up będący w procesie tworzenia spin‑offe przez Łukasiewicz – ILOT, koncentruje się na innowacyjnych silnikach rakietowych i jest zaangażowana w produkcję zrównoważonych, wysokowydajnych napędów kosmicznych dla globalnego rynku.