Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz PCO S.A. podpisały umowę inicjującą rozmowy o współpracy w zakresie technologii kompozytowych. To pierwszy krok, który pozwoli połączyć know-how instytutu Łukasiewicza oraz największego producenta wyrobów optoelektronicznych w Polsce.
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa dostarcza rozwiązania technologiczne i realizuje kompleksowo programy badawcze w zakresie wysokowytrzymałych materiałów kompozytowych. Posiada także certyfikowane laboratorium badań kompozytów oraz zaawansowaną aparaturę do wytwarzania struktur kompozytowych.
Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, dr inż. Paweł Stężycki podkreślił: „Jesteśmy liderem na rynku badań w zakresie technologii kompozytowych. Cieszymy się, że będziemy mogli połączyć siły z tak cenionym na rynku partnerem jakim jest PCO S.A.”.
Prezes Zarządu PCO S.A., Marek Adamiak dodał: „Umowa umożliwi zastosowanie w wyrobach PCO S.A. materiałów kompozytowych o lepszych właściwościach mechanicznych, termicznych lub chemicznych, w stosunku do aluminiowych i stalowych, co pozwoli nam na tworzenie lżejszych i wytrzymalszych produktów oraz skróci czas powstawania prototypów.”.
Umowę podpisano 3 lutego 2025 roku w Warszawie w siedzibie PCO S.A.
_
PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta Spółki obejmuje zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i platform bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Spółka PCO S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek najważniejszych dla polskiego przemysłu obronnego: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl