Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wraz z Fundacją „Instytut Mikromakro”  opracowali pierwszy w Polsce foresight rynku bezzałogowych statków powietrznych (BSP).  To podsumowanie serii wydarzeń pod nazwą Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, które odbyły się w 2024r. Wyniki prac bazują na kilkudziesięciu rozmowach z ekspertami i przedstawicielami różnych branż, w rozwoju których technologie bezzałogowe mogą odegrać znaczącą role.

Foresight nie jest tylko prognozą, służącą do antycypowania zdarzeń ale narzędziem do programowania przyszłości. Scenariuszy rozwoju branży bezzałogowej może być kilka. Realizacja któregoś z nich, zależna jest od konkretnych działań. Wybraliśmy metodę foresight, ponieważ nie tylko pokazuje co może się wydarzyć, ale może wskazać jakie czynniki doprowadzą do spełnienia się wybranej wizji rzeczywistości.

Foresight pozwala określić na jakim etapie rozwoju znajduje się polski rynek dronowy, w tym z jakimi wyzwaniami się mierzy. Chcieliśmy zarysować kierunek, który zapewni jej szybki rozwój. – Polska ma szansę na rozwój dobrze prosperującego sektora BSP i ma potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej, zarówno na rynku unijnym, jak i światowym. – mówił podczas otwarcia konferencji, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, dr inż. Paweł Stężycki. Obecnie branża BSP znajduje się w krytycznym momencie. Do końca 2025 będą obowiązywać przepisy przejściowe wydawania uproszczonych pozwoleń na loty. Niektórzy twierdzą, że doprowadzi to wyhamowaniem rozwoju branży BSP oraz odpłynięcia kapitału intelektualnego z Polski wraz z wypracowanymi innowacjami. Czy w naszym zasięgu możemy mieć rozwiązania kształtujące przyszłość rynku dronowego w Polsce?

Zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszami rozwoju rynku dronowego do 2040 wraz ze wskazaniem kluczowych czynników, które mogą wpłynąć na przyszłość. Pokażemy kilka wizji przyszłości oraz wskażemy sposoby realizacji tej najbardziej korzystnej dla polskiej branży systemów bezzałogowych.

Wyodrębniliśmy cztery podsektory związane z zastosowaniem dronów:

  1. Logistyka i transport.
  2. Monitoring, inspekcja, ochrona.
  3. Rolnictwo precyzyjne.
  4. Służby ratunkowe i porządkowe (Search and Rescue – SAR).

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wspiera branżę BSP nie tylko w zakresie technologii, konstrukcji, regulacji prawnych, certyfikacji, ale też poprzez wydawanie raportów, organizowanie wydarzeń cyklicznych takich jak Droniada Future Forum, dzięki którym mamy nadzieję, że dochodzi do wymiany wiedzy i doświadczeń, łącząc punkty widzenia wielu różnych instytucji, doprowadzając synergii. Pisząc foresight zależało nam na zintegrowaniu ekspertów wokół tematu optymalnego scenariusza przyszłości rozwoju rynku bezzałogowych statków powietrznych. Mamy nadzieję, że oddajemy w ręce Państwa wartość dodaną, wspierając budowę ekosystemu dronowego w Polsce. 

Dziękujemy wszystkim ekspertom z wielu branż, którzy brali udział w foresightcie. Autorami tekstu są Sławomir Kosieliński, Prezes Fundacji Insytutut Mikromakro, twórca Droniady oraz Elżbieta Mrozek, Łukasiewicz – Insytytut Lotnictwa.