Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wspiera praktyczną naukę tworzenia przypadku użycia (use case) przez studenckie koła naukowe na potrzeby systemu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego z wykorzystaniem dronów.

Opis projektu szkoleniowo-badawczego Droniada OBLot

Nocą na terenie kopalni doszło do rozszczelnienia zbiorników z różnego rodzaju związkami organicznymi. Skażenie chemiczne objęło rozległy obszar. Na dodatek lekki wiatr przesuwa powoli chmurę w stronę miasta. Do akcji wkraczają służby reagowania kryzysowego. Muszą wyraźnie oddzielić strefę skażoną od strefy „czystej”. Czy można w takim przypadku wykorzystać drony?

Projekt szkoleniowo-badawczy  Droniada OBLot realizowany jest w ramach zadania publicznego Fundacji Instytut Mikromakro, współfinansowanego ze środków przyznanych przez Ministra Nauki w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego” (2024).

Zaangażowanie Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Zaangażowanie zespołu Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa polega na wsparciu organizacji testów poligonowych na lotnisku w Przasnyszu Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych od piątku 27 września do niedzieli 29 września 2024.

Skład Komisji Sędziowskiej:

  • Przewodnicząca Komisji Sędziowskiej – Anna Mazur
  • Wiceprzewodniczący Komisji Sędziowskiej – Piotr Ginter
  • Sekretarz Komisji Sędziowskiej – Maciej Gembal
  • Sędzia Komisji Sędziowskiej – Agnieszka Fiecek

Pytania badawcze

  • Jak rozdzielić z wykorzystaniem dronów?
  • Jak oznaczyć strefę buforową, aby służby reagowania kryzysowego mogły bezpiecznie przystąpić do usuwania skażenia?
  • Czy strażakom wystarczy, że drony zrzucą świetlne bikony (źródła intensywnego światła) w określonej kolejności? A może tę funkcję powinny przejąć tzw. drony wyścigowe (racery)?
  • Co będzie bardziej efektywne z punktu widzenia szybkości działania i kosztów?
  • Jak przekonać odpowiednie służby państwowe do wdrożenia takiego zrobotyzowanego rozwiązania?

Test poligonowy

Formuła konkursowa (test poligonowy) oznacza, że każdy ze zgłoszonych do projektu zespołów z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej, AGH, Łódzkiej i Warszawskiej przystąpi do dwóch ocenianych prób w testach dziennych i nocnych swojego rozwiązania.

  • Zespół musi udowodnić, że potrafi oprogramować bezzałogowy statek powietrzny i nadzorować jego lot zgodnie z zadeklarowanym scenariuszem. To loty na 2 km, 4 km, 8 km, 12 km lub 16 km z wykorzystaniem wielowirnikowców i płatowców oraz zrzutami grawitacyjnymi bikonów i lotami samobieżnych droników/racerów.  
  • Zespół potrafi połączyć kontrolę nad długodystansowym lotem z celnym zrzutem świetlnych bikonów / droników na wyznaczone punkty co 10 metrów.

Próba zostanie zaliczona, jeśli w trakcie lotów nocnych zespół zrealizuje zadanie powyżej 60%. Punktacja jest prowadzona dla każdej próby osobno, lecz w klasyfikacji generalnej sumujemy wyniki. Na zespoły czekają nagrody honorowe. 

Regulamin testów dostępny jest na https://droniada.eu/oblot2024/.

Podziel się wpisem