Polska była gospodarzem III Konferencji Bezpieczeństwa zorganizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wydarzenie odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie w dniach 14-15 kwietnia 2025. Podczas gdy pierwsza konferencja ESA na temat bezpieczeństwa pozycjonowała ESA jako kluczowego uczestnika bezpieczeństwa, druga konferencja na temat bezpieczeństwa połączyła użytkowników bezpieczeństwa z dostawcami usług kosmicznych.

Trzecia edycja miała na celu wzmocnienie i rozszerzenie relacji między uczestnikami sektora kosmicznego i bezpieczeństwa, przy jednoczesnej poprawie synergii między instrumentami finansowania i podmiotami.

W związku ze zbliżającym się przygotowaniem wieloletnich ram finansowych na lata 2028-2034 oraz wspólnych ram strategicznych ESA na lata 2025 i 2028, konferencja była także kluczowym momentem ewolucji polityki europejskiej w kierunku lepszego wykorzystania potencjału podwójnego zastosowania przestrzeni kosmicznej, z punktu widzenia zdolności, zarządzania, budżetu i przemysłu.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli wysokiego szczebla z kluczowych państw członkowskich opowiadających się za programami współpracy w dziedzinie przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa, a także europejskich decydentów i przedstawicieli przemysłu.

W ramach wydarzenia prezentowany był także szeroko polski sektor kosmiczny. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprezentował na wystawie model rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K oraz mobilnej wyrzutni WR-2. Obie konstrukcje zostały wyróżnione ostatnio 3. miejscem w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” 2025.

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.