Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa jako członek zwycięskiego konsorcjum weźmie udział w realizacji projektu dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, mającego na celu opracowanie i przebadanie demonstratora silnika rakietowego z dyszą typu aerospike, do zastosowań w lądownikach planetarnych.
W ramach przedsięwzięcia przeprowadzona zostanie ocena rozwiązań koncepcyjnych (zarówno istniejących, jak i własnych opracowanych w ramach niniejszego projektu) napędów rakietowych wykorzystujących dysze typu aerospike pod kątem możliwości zastosowania ich w lądownikach planetarnych.
Szczególna uwaga zwrócona zostanie na zapewnienie dostatecznie wydajnego chłodzenia najbardziej obciążonych cieplnie elementów konstrukcji oraz możliwości zmiany ciągu w czasie. Przygotowane koncepcje ocenione zostaną również pod względem możliwości i kosztów wykonania.
Na bazie koncepcji wykazującej najlepszą zbieżność z wymaganiami opracowany zostanie szczegółowy projekt demonstratora napędzanego ciekłym tlenem i ciekłym metanem, o ciągu 5-6 kN. Demonstrator zostanie ostatecznie zbudowany i przetestowany na hamowni niemieckiej agencji kosmicznej (DLR) w celu weryfikacji założonych parametrów pracy.
Projekt będzie realizowany na zlecenie ESA w konsorcjum: TU Dresden (lider), FhG IWU, FhG ILT, DLR oraz Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.