Inżynierowie Zakładu Technologii Kosmicznych – Kamil Sobczak oraz Tobiasz Mayer – odebrali wyróżnienie „NI Engineering Impact Awards” za najbardziej innowacyjne rozwiązanie zaprezentowane podczas konferencji NIDays, która odbyła się w Warszawie, 10 października 2017 roku. Wyróżnienie przyznano za oprogramowanie wykorzystywane m.in. w testach głównego silnika polskiej rakiety ILR-33 „Bursztyn”. Wraz z wyróżnieniem, laureaci otrzymali także zaproszenie na konferencję NIWeek 2018, która odbędzie się w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych.

W Instytucie Lotnictwa powstało oprogramowanie napisane w LabVIEW korzystające z urządzeń działających pod kontrolą systemu czasu rzeczywistego do zautomatyzowanych testów silników rakietowych.

Głównym wyzwaniem przy testowaniu silników rakietowych jest synchronizacja wysokoczęstotliwościowych pomiarów z różnych czujników przy zachowaniu wysokiego poziomu niezawodności i bezpieczeństwa.

Oprogramowanie pozwala na przeprowadzanie testów silników rakietowych (hybrydowych oraz na ciekły materiał pędny) przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i jakości pomiarów.

Testy są przeprowadzane automatycznie przez stworzone oprogramowanie, co gwarantuje powtarzalność i niezawodność.

Cały system korzysta z najnowszych urządzeń pomiarowych firmy National Instruments, kamer tradycyjnych, kamery termowizyjnej, wielu rodzajów czujników.

Dzięki systemowi czasu rzeczywistego zostały wprowadzone procedury alarmowe, które mogą automatycznie, w krytycznym momencie, przerwać test i zabezpieczyć stanowisko z najmniejszym możliwym opóźnieniem.

Cały system został wielokrotnie przetestowany oraz jest ciągle używany do testów różnego rodzaju silników rakietowych (był używany między innymi do testu głównego silnika rakiety ILR-33 „Bursztyn”). System jest również na bieżąco powiększany o nowe funkcjonalności, aby poszerzyć możliwości badawcze Centrum Technologii Kosmicznych.

Więcej o NIDays Poland 2017 na oficjalnej stronie wydarzenia.

Podziel się wpisem