Niezwykłe rysunki wydobyte z przepastnych zakamarków pamięci, ulotne, nikłe wspomnienia, historia młodego chłopaka zafascynowanego lotnictwem… I śmierć, która przetrwała marzenia – Wydawnictwa Naukowe Instytutu Lotnictwa wydały właśnie wyjątkowy album z rysunkami pilota Jana Sęka z lat 1938-1943. Publikację przygotowali pracownicy Instytutu Lotnictwa: Witold Świeczak oraz Radosław Suchożebrski.
Jak Sęk urodził się w 1920 roku w Grodzisku. Jako nastolatek przeprowadził się do Włoch pod Warszawą. Po zakończeniu gimnazjum w Warszawie zdał do szkoły lotniczej. Podczas oczekiwania na lot, w chwili odpoczynku, czy w przerwie po lądowaniu oddawał się swojej drugiej pasji, czyli rysowaniu.
W książce zebrane zostały 82 prace wraz z oryginalnymi podpisami. Rysunki powstawały w latach 1938-1943. Niektóre z nich wyłoniły się z fotograficznej pamięci autora.
Jan Sęk zginął tragicznie w 1943 roku wieku 23 lat w drodze z Oświęcimia broniąc przed strażnikiem jednego z współwięźniów. Rodzina nigdy nie odnalazła miejsca, w którym go pochowano.
Publikacja jest hołdem złożonym młodemu pilotowi, który w swoim życiu cenił honor, prawość i szczerość.
Książka została wydana w ramach jubileuszu 90-lecia Instytutu Lotnictwa objętego honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Zapraszamy na oficjalną premierę książki podczas 10. Targów Książki Akademickiej i Naukowej na stadionie PGE Narodowy w Warszawie w dniu 21 maja 2016 (sobota) o godz. 14:00 (stoisko: 71/BC, część: ACADEMIA).
Album można nabyć w sklepie Wydawnictw Naukowych Instytutu Lotnictwa.