26 czerwca 2025 w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy badawczej pomiędzy Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa a University of Nevada, Reno (UNR), należącym do grona najważniejszych uniwersytetów badawczych w USA. Dokument, w obecności przedstawicieli UNR, Ministerstwa Technologii i Rozwoju, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, podpisali p.o. dyrektora Instytutu, prof. ILOT, dr hab. inż. Cezary Szczepański oraz rektor uczelni w Nevadzie, Brian Sandoval.
Współpraca z UNR pozwoli Łukasiewicz – Instytutowi Lotnictwa wzbogacić doświadczenia w zakresie rozwoju przełomowych technologii m.in. w obszarze kosmosu i lotnictwa oraz poszerzyć kompetencje w zakresie komercjalizacji prac badawczych Instytutu w skali międzynarodowej. Elementami tej współpracy będą m.in. staże naukowe i wspólne publikacje w obszarze lotnictwa i kosmosu, ale nie tylko. Współdziałanie z UNR pozwoli bowiem na znaczne rozszerzenie zakresu i skali współpracy badawczej między stroną polską a stroną amerykańską. UNR należy bowiem do uczelni o najwyższym profilu badawczym (klasyfikacja R1 – highest research activity). Oznacza to, że uczelnia realizuje interdyscyplinarne badania naukowe oraz komercjalizuje wyniki tych badań, które są uznawane jako znaczące dla rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego.
„Podpisane dzisiaj porozumienie z University of Nevada w Reno to ważny krok w kierunku naszej bliskiej współpracy badawczej z najlepszymi uniwersytetami badawczymi w USA. Dzięki temu będziemy mieli możliwość umiędzynarodowienia naszych badań, a polscy naukowcy będą mogli realizować ambitne cele badawcze na najwyższym poziomie”, mówi prof. ILOT, dr hab. inż. Cezary Szczepański, pełniący obowiązki dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
„University of Nevada w Reno od dawna współpracuje z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa w zakresie badań naukowych. Najnowsza umowa podpisana 25 czerwca znacznie zwiększy wysiłki obu instytucji w zakresie rozwoju najnowocześniejszych badań w dziedzinie technologii lotniczych i kosmicznych. Partnerstwo ilustruje wspólne mocne strony obu instytucji we wspieraniu innowacji, szkoleń i badań w tym kluczowym sektorze. Dzisiejsze porozumienie otwiera drzwi dla naszych wykładowców, studentów i pracowników, aby jeszcze bardziej zanurzyć się w poszerzaniu wpływu Wolf Pack poprzez międzynarodowe badania w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy współpracować z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa”, powiedział Brian Sandoval, rektor University of Nevada w Reno.
Współpraca z instytucjami badawczymi w Nevadzie
Nawiązanie obecnej współpracy z UNR jest kontynuacją wieloletniej współpracy i dobrych relacji z instytucjami badawczymi w Nevadzie. Wsparcie dla tych działań deklarował ówczesny gubernator stanu Nevada, a obecnie rektor UNR, Brian Sandoval.
Kooperacja Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa z amerykańskimi instytucjami była również wynikiem starań strony polskiej. W wieloletnie utrzymywanie znakomitych relacji z instytucjami badawczymi w Nevadzie zaangażowana była profesor Joanna Cygler, która zainicjowała te kontakty i z sukcesem pozyskała uniwersytet w Nevadzie do grona znaczących partnerów Instytutu oraz całej Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Przykładem wcześniejszej współpracy z instytucjami badawczymi w Nevadzie jest umowa Instytutu z 2017 roku z Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS), dzięki której zrealizowano szereg testów z wykorzystaniem technologii dronowych. Były to m.in.:
- testy na lotnisku Reno Stead – połączenie ruchu systemów bezzałogowych i załogowego ruchu lotniczego oraz badanie systemów zarządzania przestrzenią powietrzną BSP w lotach autonomicznych poza zasięgiem wzroku – BVLOS,
- w obszarze miejskim Reno – testy i rozwój technologii rojowych między BSP.
W wyżej wymienionych testach brali udział m.in. badacze i naukowcy z NASA. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa był jedyną instytucją z Polski i Europy, którego przedstawiciele aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu i przeprowadzeniu testów bezzałogowców w terenie miejskim.
Dowiedz się więcej:
- Polscy inżynierowie testują technologie przyszłości umożliwiające bezzałogowe loty w warunkach miejskich
- Prezydent Andrzej Duda na testach polskich systemów bezzałogowych w Nevadzie
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.