FAQ

Próbujemy dociec, skąd takie powszechne mniemanie, że do wejścia trzeba czekać godzinami 😉 Wyjaśniamy zatem! Otwieramy zawsze naszą bramę główną – przejście jest szerokie i przestronne. Jeśli widzicie kolejki, to znaczy, że impreza jeszcze się nie zaczęła i nie otworzyliśmy wejścia.

W skrócie: o 17:00 podnosimy szlaban na bramie głównej (naprzeciwko ulicy Cyprysowej). Wchodzicie i możecie harcować (byle grzecznie!) do godziny 23*.

*Prosimy się nie ukrywać – i tak Was znajdziemy 😉

Zamieszczamy tę informację wszędzie, ale będziemy powtarzać – wstęp na Noc w Instytucie Lotnictwa jest wolny! Wiemy, że trudno w to uwierzyć, ale tak naprawdę jest 😉 Nie musicie płacić, mieć specjalnych biletów, zaproszeń, ani niczego takiego!

Na czas wydarzenia zamykamy nasze wewnętrzne parkingi – na ich terenie udostępniamy większość naszych atrakcji „pod chmurką”.
Mieszkańców Warszawy zachęcamy gorąco do skorzystania w tym dniu z komunikacji miejskiej.
Goście, którzy przybywają do nas spoza Warszawy mogą skorzystać z innych opcji parkingowych wokół Instytutu.
Zapraszamy do lektury naszego przewodnika → Dojazd.

Ideą naszego wydarzenia jest wolne i nieskrępowane zwiedzanie;) Ze względu na charakter imprezy nie oprowadzamy naszych gości.

Oficjalna zgoda na wejście grup zorganizowanych nie jest wymagana.

Przypominamy, że Instytut Lotnictwa nie udostępnia parkingu na samochody, busy i autokary.

Więcej na temat innych parkingów → Dojazd.

Oczywiście! Możecie dokumentować swój pobyt u nas bez przeszkód (mamy nadzieję, że pochwalicie się później z nami swoimi świetnymi zdjęciami i ujęciami?).

Pamiętajcie o naszym oficjalnym hashtagu: #nocwinstytucielotnictwa.

Zapraszamy spotterów oraz amatorów do uwieczniania naszej wspólnej zabawy! Specjalnie dla Was na tę jedną, jedyną Noc udostępnimy nasz taras widokowy, z którego będzie można zrobić piękne nocne zdjęcia samolotów.

CZEGO NIE WOLNO:

Niedozwolone jest kamerowanie/robienie zdjęć z drona. Na terenie Instytutu Lotnictwa oraz w okolicach obowiązuje całkowity zakaz dla tego typu lotów. Niedostosowanie się do zakazu będzie skutkować odpowiedzialnością karną.

MEDIA:

Ekipy telewizyjne oraz przedstawicieli innych mediów prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego przyjazdu. Zgłoszenia przyjmuje osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami → Kontakt.

Niestety, w naszych tunelach nie spełnicie marzeń o lataniu 😉 Podświetlimy je natomiast tak pięknie, na ile to możliwe. Do Waszej dyspozycji będą także nasi eksperci, którzy przybliżą historie tych obiektów i opowiedzą o badaniach, jakie prowadzimy w Instytucie Lotnictwa.

Ze względu na nasze położenie (bliskość lotniska) nie możemy organizować tego typu atrakcji. Będzie można natomiast obserwować z bliska lądujące i startujące samoloty. Zapraszamy na nasz taras widokowy oraz pod ogrodzenie łączące nas z lotniskiem – to jedyna możliwość oglądania latających maszyn podczas naszego wydarzenia.

Oczywiście! Zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do naszej grupy wolontariuszy. (więcej informacji w zakładce → Wolontariusze).

Zapraszamy serdecznie wszystkie maluchy oraz starsze dzieci i młodzież. Atrakcji dla wszystkich będzie co niemiara! A i okazji do zdjęć przy samolotach, śmigłowcach i innych maszynach – mnóstwo!Zapoznajcie się wspólnie z programem imprezy.

Przypominamy o bezpieczeństwie – w tak dużym tłumie łatwo się zgubić. Oto krótka instrukcja na wypadek sytuacji awaryjnych:

  • Przy głównym wejściu do Instytutu po lewej stronie od bramy będzie rozstawiony namiot DJ-a. Pokażcie dzieciom, że w tym miejscu mogą się do nas zgłosić w razie, gdyby nie mogły Was znaleźć. Nadamy wówczas stosowny komunikat przez mikrofon.
  • Z prośbą o pomoc można się zgłosić także do jednego z naszych wolontariuszy (będą mieli na sobie jaskrawe kurtki) oraz ochroniarzy (ciemne kurtki z napisem „Ochrona”).
  • Przy namiocie z DJ-em będzie ustawiona również karetka pogotowia.

Zalecamy czujność w trakcie całego pobytu oraz o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa (m.in. nieprzekraczanie barierek ustawionych wokół samolotów oraz taśm ochronnych wokół innych maszyn lub urządzeń).

Przypominamy, że zgodnie z regulaminem, osoby małoletnie uczestniczą w naszej imprezie na wyłączną odpowiedzialność osób, które sprawują nad nimi pieczę.

Zapraszamy serdecznie! Osoby poruszające się na wózkach mogą zwiedzić praktycznie cały Instytut Lotnictwa. Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że osoby niepełnosprawne bawią się u nas świetnie.

Jeśli jest to możliwe – najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą osoby towarzyszącej. Ze względu na mnogość działań podczas imprezy, nasi wolontariusze będą mogli służyć pomocą jedynie w ograniczonym stopniu.

W niektórych miejscach mogą jednak wystąpić pewne utrudnienia:

  • Na obu naszych wewnętrznych parkingach występuje nierówne podłoże (betonowe płyty)  – wjazd jest możliwy, prosimy jednak o ostrożność
  • Praktycznie wszystkie nasze laboratoria będą udostępniać swoje atrakcje na parterach budynków, w których się znajdują. Prosimy wziąć pod uwagę, że ze względu na dużą liczbę odwiedzających może pojawić się problem z przejściem/wjazdem.
  • W alei głównej oraz pobocznych alejkach będą ułożone ochraniacze na kable – prosimy uważać.

W budynku X (szklany budynek przy al. Krakowskiej) dostępne są toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. O klucz do nich prosimy pytać naszą ochronę w tym budynku. Toalety znajdują się na każdym piętrze. Budynek posiada także dwie windy.

Osoby poruszające się na wózkach, chcące wysłuchać wykładów na auli głównej w budynku X, prosimy o korzystanie z wejść na 2. piętrze. Wejście od strony wind na 3. piętrze jest możliwe, jednak posiada ograniczone miejsce na ustawienie wózków. Aula nie posiada ramp podjazdowych.

Najbliższy parking z miejscami przystosowanymi dla potrzeb niepełnosprawnych (11 miejsc) znajduje się przy pętli autobusowej i tramwajowej na al. Krakowskiej. szczegóły ».

Psy przewodniki mogą być wprowadzane na teren naszej imprezy.

Jak co roku, nasi goście będą mogli rozgrzać się przy kubku gorącej herbaty oraz zjeść chrupiące kiełbaski. Szukajcie punktów gastronomicznych przy głównej alei.

Przypominamy, że na terenie Instytutu Lotnictwa nie można spożywać napojów alkoholowych. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem imprezy.

Przypominamy, że zabronione jest prowadzenie działalności handlowej lub innej zarobkowej na terenie Instytutu Lotnictwa bez zgody organizatorów.

Nie ma naszej zgody na sprzedaż zabawek, baloników, waty cukrowej itp.

Nie przewidujemy także możliwości rozstawienia food trucków na naszym terenie.

Prosimy o uszanowanie naszych reguł i nie zgłaszanie powyższych próśb do naszych przedstawicieli.

Niestety, ze względu na bezpieczeństwo innych gości, wprowadzanie zwierząt podczas imprezy nie jest dozwolone.

Wyjątek stanowią psy przewodniki pomagające osobom niepełnosprawnym.