O Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa
Historia
Kontakt
O Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa to polski, państwowy instytut badawczy z siedzibą w Warszawie.
Działalność placówki skupia się na świadczeniu usług projektowych, inżynierskich i badawczych w zakresie lotnictwa i kosmonautyki. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa prowadzi współpracę międzynarodową z krajami Unii Europejskiej i transatlantycką w zakresie: konstrukcji lotniczych, technologii kosmicznych, bezpieczeństwa, silników lotniczych, aerodynamiki, napędów, kompozytów, badań materiałowych.
CENTRA BADAWCZE
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa dzieli się na 7 pionów merytorycznych:
- Centrum Badań Materiałów i Konstrukcji
- Centrum Technologii Lotniczych
- Centrum Technologii Kompozytowych
- Centrum Technologii Kosmicznych
- Centrum Technologii Bezzałogowych
- Centrum Usług Inżynierskich
- Engineering Design Center
CELE STRATEGICZNE
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa konsekwentnie realizuje cele strategiczne, którymi są:
- osiągnięcie pozycji jednego z najlepszych pod względem merytorycznym instytutów badawczych Europy,
- bycie konkurencyjnym na światowym rynku badań.
Strategia opiera się na stymulowaniu i aktywnym udziale w zróżnicowanych priorytetach europejskich i światowych. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa kontynuuje i rozszerza kierunki badawcze dotyczące wszystkich aspektów sektora lotniczego. Upowszechnia i wdraża wyniki badań oraz prowadzi działalność edukacyjną. Współpracuje z organizacjami i instytucjami krajowymi, europejskimi i światowymi.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa inwestuje w rozwój kadry naukowo-badawczej oraz infrastruktury badawczej. Wzmacnia potencjał ludzki i organizacyjny.
Historia
Historia Instytutu Lotnictwa (obecnie: Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa) nierozerwalnie łączy się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach polskiego lotnictwa – od pierwszych lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przez cały XX wiek, po nowe tysiąclecie.
Początki działalności Instytutu Lotnictwa sięgają połowy lat dwudziestych XX wieku. 1 sierpnia 1926 roku powołano do życia Instytut Badań Technicznych Lotnictwa. Rolą Instytutu było prowadzenie certyfikacji wyrobów polskiego przemysłu lotniczego. Do wybuchu II wojny światowej w Instytucie przeprowadzono badania ponad 100 samolotów i szybowców przeznaczonych do celów wojskowych i cywilnych.
Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęła się odbudowa bazy badawczej i wznowienie działalności Instytutu. Z końcem lat czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych Instytut Lotnictwa aktywnie włączył się we współpracę z polskim przemysłem lotniczym. To właśnie w Instytucie opracowano projekt wstępny i makietę samolotu odrzutowego TS-11 Iskra. Tutaj też skonstruowano pierwszy polski śmigłowiec wielozadaniowy BŻ-4 Żuk. Badania samolotów i śmigłowców realizowano także w kolejnych dekadach. Równolegle prowadzono również badania silników – m.in. nad pierwszym polskim silnikiem odrzutowym SO-1, które trwały od 1956 roku.
W latach 1955-1979 prowadzono zaawansowane prace w dziedzinie techniki rakietowej m.in. nad rakietami meteorologicznymi Meteor. Od 1969 roku Instytut Lotnictwa uczestniczy także w badaniach przestrzeni kosmicznej. W czterdzieści pięć lat od rozpoczęcia prac w tym zakresie powołane zostało w Instytucie Lotnictwa – Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych, które będzie jedną z najbardziej konkurencyjnych jednostek tego typu w Polsce.
Z początkiem nowego tysiąclecia Instytut Lotnictwa wkroczył w nowy etap rozwoju. W 2000 roku rozpoczęto strategiczną współpracę z General Electric na mocy której powstało biuro konstrukcyjne Engineering Design Center, w którym zatrudnionych jest ponad 1800 polskich inżynierów. Z kolei, na mocy umowy offsetowej zawartej w 2004 roku pomiędzy firmą Pratt&Whitney a Instytutem Lotnictwa powstało Centrum Badań Materiałów i Konstrukcji. Współpraca z międzynarodowymi firmami pozwoliła Instytutowi Lotnictwa na świadczenie usług na światowym rynku badań. W wyniku tej współpracy powstało wiele nowoczesnych laboratoriów badawczych, wyposażonych w najnowszą aparaturę i urządzenia pomiarowe.
Kontakt
Dział Marketingu i Komunikacji
mail: marketing[at]ilot.lukasiewicz.gov.pl